A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa.

Hírdetés

Érdekes beszélgetések

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

ManoKonyhaKöszöntünk mindenkit a ManóKonyha új rovatunkban. Szeretnénk egy picit bevezetni Titeket a gasztronómia világába. Minden szülő törekszik arra, hogy a gyermekei minél egészségesebben étkezzenek, minél kevesebb káros anyagot fogyasszanak. Mégis a mai rohanó világban nincs naponta több óránk, hogy bonyolult receptekkel készüljünk a napi étkezésekre.

A ManóKonyha rovat segít Nektek, hogy gyorsan, egészségesen készítsetek kreatív és nagyon finom ételeket gyermekeiteknek és persze a család minden tagjának. A rovatot az egyik hazai vezető gasztroblogger, Piszke (Bea) vezeti. A saját blogján folyamatosan frissülő tartalommal vár mindenkit. piszke.blogspot.com

M.P.:Mesélj kérlek kicsit a kezdetekről:

Önállóan 18 éves korom óta főzök, és otthon gyerekként tanultam meg az alapokat. A blogomat 2007 májusában indítottam, azaz több mint hat éve, már majdnem 700 receptet osztottam meg az egyre növekvő számú olvasómmal. Nem számítottam arra, hogy ennyi új lehetőséget, új barátot  és ilyen rengeteg pozitív élményt kapok ettől a blogtól, az olvasóim kedvességéről nem is szólva.

M.P.:Mit jelent neked gasztrobloggernek lenni?

Én azt szoktam mondani, hogy sokan főznek-sütnek kiválóan, csak nem mindenki olyan exhibicionista, mint a gasztrobloggerek. Igazából nem is szeretem ezt a szót, mert nekem ez nem főállás, és a családom és a munkám után következik. Szinte csak időzítetten posztolok, vagyis nem rohanok a konyhából a számítógéphez, hogy azonnal a világ tudomására hozzam, milyen csodálatosat főztem. Rendszerint késő este jut a blogra időm,  és akkor még nemcsak a receptet kell megírnom, hanem a fotókat is szerkesztem, és ki kell találnom valami frappáns szöveget is, ami felkelti az olvasóim figyelmét. Éjjel tizenegykor ez a legnehezebb…

M.P.:Milyen ételeket részesítesz előnyben?

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Mikulás FerencA magyar animációs kultúra egyik legkiemelkedőbb alakjának nem kisebb siker sorozatokat köszönhetünk, mint a Vizipók-csodapók vagy a Magyar népmesék televíziós változata. 1995-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével tűntették ki, de emellett az Olasz Filmszövetség díját is és Balász Béla díjat is kapott. Mikulás Ferencet kérdeztük a hazai animációs filmgyártásról.

M.P.:Az egyik legnépszerűbb hazai animációs filmsorozat a Magyar Népmesék. Egy-egy epizód elkészítése kb. mennyi időt vett igénybe? Hány ember dolgozott rajta?

M.F.:A Magyar népmese sorozatot egy speciális szériának tekintettük, inkább szerzői filmek egymásutániságaként kezeltük, gyártottuk. Ez azt jelentette, hogy viszonylag hosszabb ideig készítettünk egy filmet, mint egy tényleges sorozat egy-egy epizódját. A képesforgatókönyvtől az adáskópiáig 6-8 hónap telt el. Egy filmet általában három fő rajzolt, a munkában természetesen részt vett a film rendezője, a gyártásvezető, a kifestők, az operatőr, a zeneszerző, a hangmérnök, a színész, stb.

M.P.: Szabó Gyula hangja meghatározó volt ebben a sorozatban. Gondolja, hogy nélküle is ennyire sikeres lett volna? Mi lehet, a több mint 30 éve tartó siker titka? Szabó Gyula, a történetek, vagy a tökéletesen kivitelezett  animáció?

M.F.:A népmese sorozat sikere több okra vezethető vissza. Azt hiszem az utóbbi évtizedekben nagyon sok magyar embernek fontos volt és egyre fontosabbá vált a nemzettudat. Szívesen fogadták az emberek a nemzeti kultúrához köthető művészeti alkotásokat.

Irodalmi alapanyagként az eredeti gyűjtéseket használtuk fel – nem az írók által feldolgozott változatokat – ezzel megőriztük a magyar nyelv nagyon sok archaikus szépségét.

Jók a történetek.

A filmek képi világának kialakításánál a történelmi Magyarország egy-egy tájegységének díszítő művészetét használtuk fel. A Kaláka együttes pedig népdal feldolgozásokkal zenésítette a filmeket. Az animációnál gyakran használtunk eredeti és humoros megoldásokat.

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Banánok PizsamábanTe is arra gondolsz, amire én B1? Úgy gondolom, hogy igen B2!

Azt a sajtos bajszát!

Mindig elmosolyodunk ezeken a végtelenségig ismételhető sorokon. A két ügyetlen Banán történetéről van szó, akiket mindig átráz a Sapkás Patkány. Furcsa karakterek, még furcsább történetekben.

A napjainkban futó sorozat íróját, a magyar származású Kevin Nemeth-et kérdeztük a történetről.

M.P.:1967-ben volt egy dal a Pizsamás Banánokról, mondhatjuk azt, hogy az ötlet innen származik?

K.N.:Igen, úgy gondolom, hogy az eredeti sorozathoz az ötletet ez a dal adhatta.

M.P.:Kérlek mesélj arról, hogy hogyan született a Pizsamás Banánok sorozat.

K.N.:Az eredeti sorozat az  Australian Broadcasting Corporation-nél készült házon belül. Ez jóval az általam elkészített új sorozat előtt történt, így igazából az eredeti részek születéséről nem sokat tudok mesélni.

M.P.:Mik a különbségek az 1992-es sorozat és a mostani részek közt?

K.N.:A fő különbség, hogy a mostani részekben megnyílt a Banánok előtt az egész világ. Az eredeti részek egy-egy kisebb helyszínen játszódtak, ameddig az új részekben a Banánok le tudnak menni a tengerhez akár, vagy mászhatnak hegyet is, játszhatnak a tengerparton, vagy akár végigsétálhatnak egy erdőn. Sokkal többet és újabb történeteket tudunk elmesélni ebben a nagyobb világban.

M.P.:Hogyan alkottad meg a karaktereket? Egy picit váratlan és nem túl hétköznapi sorozatot készíteni banánokról, akik pizsamában élik életüket, vagy például a patkányról, aki sapkát visel és boltja van.

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Interjú Németh Erikával, a Minimax Gyerekhajó szervezőjévelNémeth Erika, a Minimax Gyerekhajó szervezője, a hajózás szerelmese. A hajókhoz és a vízhez különleges kapcsolat fűzi. Minden évben megszervezi és személyesen át is éli a Minimax Gyerekhajó élmény dús programjait, mert hisz benne, hogy egy családi nyaralás alkalmával mindenkinek jár az igényes és tartalmas kikapcsolódás.

A hajózás mindig különleges élmény, de a gyerekeknek egy hajón is igényük van a játékra, zenére és közös családi pillanatokra. A nyaralás alatt minden szülő igyekszik izgalmas programokkal színesíteni a strandolós, fürdőzéses napokat. A Minimax Gyerekhajó programsorozat egy vidám, zenés, játékokkal tarkított, kikapcsolódás, mely a család minden tagjának emlékezetes marad. Németh Erikát kérdeztük a programról és a nyári tervekről.

Mikor kezdődött a Balaton-szerelem az életedben?

Gyermekkoromban sajnos nem sok lehetőségem volt a Balatonnál nyaralni, ám ezt most igyekszem bepótolni! A Balaton és köztem csupán hat éve kezdődött a szerelem. Belecsöppentem egy vitorlás csapatba, melynek tagjaként nem csak a partról nézhettem a vizet, hanem a vízről is nézhettem a partot. Innen teljesen más érzés lett minden! Szerencsés vagyok, mert számtalan vitorlás versenyen részt veszek, így ismerem a Balaton minden zegét-zugát. A szívembe lopta magát Badacsony, a Keszthelyi öböl, a Tihanyi félsziget…A Balaton minden részének megvan a maga különlegessége, szépsége, a maga nappala és a maga éjszakája.

Hogyan jött az ötlet, hogy elindítsd ezt a családi rendezvényt Balatonon és Budapesten?

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Bud Bundy (David Faustino) - Egy rém rendes család

Az Egy rém rendes családban Bud Bundyként elhíresült, kezdetben félénk kamaszból tapasztalt sitcomos, valamint rapper és klubtulajdonos lett. A jelenleg zenével, szinkronnal és online sorozattal is foglalkozó David Faustino egyenesen Los Angelesből válaszolt kérdéseinkre.

M.P.:Megjártad a gyereksztárok útját, milyen előnyökkel és buktatókkal járt?

D.F.:Előny, hogy bejárod a világot, pénzt keresel, sok emberrel találkozol, jól érzed magad, egy menő műsorban szerepelsz és gyönyörű nőkkel találkozol. :) Hátrány, hogy nem egy átlagos gyerek életét éled és túl gyorsan felnősz. Az emberek folyton hízelegnek neked, s ezért úgy érzed, hogy különleges vagy. Ez pedig nem tesz jót egy párkapcsolatnak sem. :)

M.P.:Hogy tekintesz az Egy rém rendes család időszakára? Van esély arra, hogy újra összeálljatok?

D.F.:Mindenki az újraegyesülést firtatja… Folyamatosan kérdezgetik a Facebookon, a Twitteren, és a rajongók az utcán is, hogy összeállunk-e újra, lesz-e mozifilm vagy ilyesmi. Az őszinte válaszom, hogy tényleg nem tudom. Évek óta hallok ezt-azt, de majd kiderül!

M.P.:Milyen volt a kamasz David Faustino, és mennyire tudtad megszokni, hogy sokan a sorozatbeli karaktereddel azonosítottak?

D.F.:Kamaszként, még a az Egy rém rendes család kezdetekor is, nagyon félénk voltam. Aztán úgy 15 éves korom körül eléggé megvadultam. Akkoriban kifejezetten dühített, hogy azonosítanak a szereppel, de ahogy idősödtem, megtanultam ezt felhasználni más munkákban, szakmai kapcsolatok kiépítésénél, illetve a hip-hop műfajon belül, hogy megismerjem példaképeimet, akikkel immár együtt dolgozom a zenei projektjeimben.

M.P.:Tegyük fel, volt egy rossz napod, de a forgatáson a vicces figurát kellett hozni, miként lehetett ezt hitelesen megoldani?

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Évi több száz koncertre utazik és sok ezer embert mozgat meg az Alma Együttes. Ehhez már nem elég néhány telefon és e-mail, minden lépést meg kell szervezni, hogy zökkenőmentes legyen egy fellépés. Az Alma egyik mozgatórugója, a zenekar menedzsere, Buda Tímea válaszolt a kérdéseinkre.

M.P.:Számodra milyen egy jól sikerült Alma-buli?
B.T.:Egy jó buli ismérvei számomra a következők: profi beharangozás, teltházas koncert, kedves szervezők, problémamentes parkolás, betartott kezdési időpont, egészséges-pörgős Gábor a színpadon, elégedett rajongók, sok eladott lemez, és persze kifizetett gázsi.:)

M.P.:Hány ember munkája kell ahhoz, hogy minden klappoljon a színpadra lépés előtt és után?
B.T.:A csapat részéről sok-sok éven át egyedül voltam, a problémamentes lebonyolításért feleltem, mostanra hál’ Istennek van egy asszisztensem, akire a koncertek szervezési részét át tudtam testálni, így nekem már csak a gazdasági és menedzsmenti dolgok ügyintézése maradt. De egy tökéletes bulihoz nagyon sok ember munkájára van szükség, hiszen ez egy csapatmunka.

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Pethő Zsolt zeneszerzőVizipók-csodapók, Mirr-Murr, a kandúr, Pom Pom meséi, Misi Mókus kalandjai, A nagy ho-ho-horgász, A legkisebb ugrifüles, Az erdő kapitánya, Vili, a veréb, Frakk, a macskák réme, Gusztáv… Mi a közös ezekben a jól ismert rajzfilmekben? Mindegyiknek a főcím és betétdalait Pethő Zsolt szerezte. Méltán lehetünk büszkék rá, hiszen a 40 év elteltével még mindig nap mint nap dúdoljuk ezeket a kedves dallamokat. A Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkeresztjével kitüntetett zeneszerzőt kérdeztük a zeneírás rejtelmeiről.

M.P:Egy zeneszám születésének első gondolatánál benne van, hogy az egy rajzfilm betétdal lesz?

P.Zs.:Természetesen benne van, hiszen a dal ebben az esetben nem önmagában születik, hanem célzottan a filmhez készül.

M.P:Mennyiben más egy rajzfilmhez zenét szerezni, mint egy "klasszikus slágert" megírni?

P.Zs.:A kettőt nem hasonlítanám össze, hiszen alapvető különbség van a két műfaj között. "Slágert" (dalt, stb.) írni technikailag "egyszerű" folyamat. Rajzfilmzenét írni, a zenén belül is, speciális területet jelent. A filmzene alapja - nevében hordozza - a film. A filmzenében nem lehet a tisztán zenei eszközöket, formákat, stb. önmagukban használni, hiszen alkalmazkodni kell a film történéseihez, hangulataihoz, időbeni elrendeződéseihez, stb. Alkalmazott zene!

M.P:Vannak kritériumok, aminek meg kell felelnie egy szerzeménynek, ha azt főcímhez szánják?

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

A világ egyik legnagyobb zenei tehetségének édesapja 1928. július 26-án látta meg a napvilágot egy 5 gyermekes családban, Arkansasban. 11 éves volt, amikor szülei különváltak. Édesanyjával és nevelőapjával Kelet-Chicagóba költöztek. Tinédzser évei alatt egy ideig Indiánában élt édesapjával, majd visszatért Chicagóba, és munkát vállalt. 1950-ben vette feleségül Katherine Scruse-t, akivel 3 szobás otthont rendeztek be a városban.

Az ’50-es években megcsillogtatta gitár tudását a saját blues band-jében, a The Falcons-ban. Az együttesért tett erőfeszítései ellenére feloszlottak, így a ’60-as évektől gyermekei zenei karrierjére fektette a hangsúlyt. 1966-tól a The Jackson 5 nagy sikereket ért el. A srácok közül Michael bizonyult a legtehetségesebbnek. A Legenda ekkor kezdte meg 43 éven át tartó töretlen pályafutását. Karrierjével nem csak saját életét határozta meg, de kitaposta az utat más, afroamerikai pályatársa előtt is. Magáénak mondhatja minden idők legnagyobb példányszámban eladott lemezét. Élete során 300.000 millió dollárt gyűjtött és adományozott különféle segélyszervezeteknek és alapítványoknak. Örök gyermeki lelke csak Neverland nevű birtokán nyugodhatott meg, amelyet 1988-ban vásárolt meg. A 11 négyzetkilóméternyi terület aranyozott kapui mögött kisvasút szállítja a látogatókat. Vidámpark és állatkert is helyet kapott a réteket, vízeséseket, játszótereket rejtő parkban. Gyakran látott vendégül birtokán beteg, vagy szüleit elvesztett gyerekeket.

Arról, hogy ez a csodálatos ember miként vált a világ zenei legendájává, Joe Jackson mesélt a Manóprogramnak.

Joseph Jackson interjú - Michael Jackson édesapjaM.P.:Apaként nincs fontosabb a gyerekeknél. Mit tudott tanácsolni nekik a legnehezebb pillanatokban?

J.J.:Mindig tudják, hol a helyük, és találjanak maguknak valami hosszú távú elfoglaltságot. De csakis olyasmit, amit szeretnek.

M.P.:Michaellel kivételes tehetséget adott a világnak, aki egész életében szeretett volna gyermek maradni, hiszen gyereknek lenni a legjobb a világon. Hogyan fogadta, hogy a Neverland birtokot egy igazi élmény paradicsommá varázsolta?

J.J.:Már kisfiúként is mindig Michael volt az első. A zsebpénzén cukorkákat vett a gyerekeknek, nagyon élvezte, hogy édességet oszthat. Ez csak tovább erősödött benne, mígnem végre felépítethette Neverlandet, egy helyet, ahol kedvükre szórakozhatnak a gyerekek. Ezért a különféle játékok és az állatok.

M.P.:Mit javasol azoknak a szülőknek, akik szeretnének mindent megadni gyermeküknek, hogy azzal foglalkozhassanak az életben, amit a legjobban szeretnek?

J.J.:Csak dolgozz velük nagyon keményen, és tegyél meg mindent azért, hogy boldognak lásd őket. Igenis csinálja azt a gyerek, amit szeret. Minél több időt tölt el ennek gyakorlásával, annál sikeresebb lesz. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy távol marad a balhéktól.

M.P.:Michaelnek sikerült mindannyiunk álmát valóra váltani mind munkában, mind a hétköznapokban. Ezer évente jó, ha egy ilyen élet van, hogyan élte ezt meg, mint büszke apa?

Olvasóink értékelése: 5 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktív

Rubik ErnőIskolában, buszon, vagy csöndben elmerülve is szórakozást és logikai fejlődést biztosít az idén negyven éves Rubik-kocka. Bár elsőre nehéznek tűnik a kirakása, megtanulni sohasem késő, és megoldásával az Aha-élmény garantált. Kalandos útja során eljutott a világ összes pontjára, nincs olyan hely, ahol ne ismernék. Rubik Ernő találmánya pedig egyértelműen bizonyította, hogy a digitális világban is szükség van kézzel fogható és gondolkodásra késztető játékra.

M.P.:Igaz, hogy a Bűvös-kocka eredetileg szemléltetőeszköznek készült? Hogyan kezdett el terjedni, mint játék?

R.E.:Valóban: a kocka születésekor egyetemi tanársegéd voltam és a testek térbeli mozgása (is) foglalkoztatott. A három dimenziós mozgások, az ábrázoló geometria oktatása is komoly kihívást jelentett. Ennek kapcsán kezdtem el a kockán dolgozni. Amikor elkészült, rögtön biztos voltam benne hogy a hallgatóimnál sokkal szélesebb érdeklődésre számot tartó dologra bukkantam. A játékpiac lelkesedése mérsékelt volt: túl nehéznek tartották a feladványt. Amikor pedig Magyarországon már évek óta kereskedelmi forgalomban volt a kocka, a nemzetközi partnereknek meg kellett küzdenie a szocialista gazdaságok sajátos működésével is. Végül 1980-ban került ki a kocka "nyugatra", majd két év alatt százmilliós nagyságrendben vettek belőle.

M.P.:Az Egyesült Államokban az oktatásban is megjelent a Rubik-kocka, Magyarországon sem lenne hátrány megtenni ezt a lépést. Ön miként vélekedik az oktatásba történő esetleges bevezetésről?

R.E.:A kocka visszatérését az oktatáshoz az utóbbi évek egyik legfontosabb eredményének tartom. Az Egyesült Államokban több ezer iskola használja speciális tananyagunkat, amely egyre inkább elterjed a világ más tájain is. Nagy öröm lenne számomra, ha idehaza is hasonló érdeklődést tapasztalnék a tanárok, iskolák részéről.

M.P.:Ön szerint az ilyen szintű logikai gondolkodást mikortól, és miért érdemes fejleszteni a gyermekeknél?

R.E.:Az utóbbi években számos kutatás igazolta, hogy a logikai gondolkodás alapjai velünk született képességek. Ennek megfelelően igaz lehet, hogy ezek fejlesztését "nem lehet elég korán kezdeni". Ugyanakkor nem vagyok a gyerekek "agyon-fejlesztésének" híve: a kocka sikerét is abban látom, hogy a nagyon összetett és komoly szellemi erőfeszítést kívánó feladat egyúttal érzelmi bevonódással jár együtt. Hasonlóképpen úgy érdemes a gyerekek képesség-fejlesztését megtervezni, hogy azt ne kényszerként vagy feladatként, hanem érdekes felfedezésként éljék meg. Meggyőződésem, hogy a kíváncsiság bátorításával adhatjuk a legtöbbet ezen a téren.

M.P.:Milyen feltételeknek kellene teljesülni, hogy napjainkban egy logikai játék népszerűvé váljon?

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Döbrentey IldikóElkopott kifejezés a „mese habbal”, és nem is feltétlenül helytálló, mivel a hab néha összemegy, a mese pedig reálisabb lehet, mint a valóság. Stílusos és kalandokkal bővelkedő élettörténet mellett azonban tanulságot, tapasztalatot, és a fantázia világa iránti fogékonyságot lehet átadni, olyan köntösbe burkolva, mely szórakoztatónak hat, mégis mellette komoly tartalommal bír. Döbrentey Ildikó válaszolt kérdéseinkre, közelebb hozva egymáshoz a mese egyre távolodó fogalmait.

M.P.: Mihez köthető a mese iránti szeretete, honnan erednek a gyökerek?
D.I.:Kispesten gyerekeskedtem az ötvenes években, a Klapka utcában, az iparosok utcájában. Élt ott órás, pék, cipész, asztalos, kőfaragó, varrónő, géplakatos, még egy tejkaramella illatú cukorkagyártó is. Nagyapám mintakészítő mester volt. Tágas műhelye a kertünk végében terpeszkedett, forgács- és fűrészpor illatot, s a fűrészgépek, esztergagépek muzsikáját, meg a tanoncok füttyszavát ontva magából. Egészen az államosításig nagyapám huszonöt alkalmazottat foglalkoztatott, vagyis huszonöt családnak adott kenyeret. Itt nőttem fel, egy kis családi kolóniában, szülők, nagyszülők, nagynénik, nagybácsik biztonságos védőhálójában. Jöhetett az államosítás, a kettős mérce, a szegénység, engem akkor is valóságos mesevilággal vett körül szüleimnek és a többi felmenőmnek rendíthetetlenül derűs személyisége, nagylelkű szeretete. Hét unoka játszott együtt a hatalmas kispesti udvarban. Egyaránt szerettünk bodobácsokat bámulni, botokat tördelni, nedves földre szörnyeket rajzolni, nyári esőben félmeztelenül rohangálni, fára mászni, onnan leugrálni, bújócskázni, illatos fűrészporban meg gyaluforgácsban hemperegni. Minden mesém abban az anyagilag szűkös gyerekkorban gyökerezik, amelyben én, hála szüleimnek és az örök gondviselésnek, mégis királykisasszonynak érezhettem magamat.

M.P.: Miként képes a képzeletbeli elemeket átültetni a valóságba, mi az átadás módja?

Legközelebbi rendezvények

 

Tetszik a Manóprogram?

Kövess minket a Facebookon is!