A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa.

Hírdetés

"Szerintem sokkal nehezebb gyerekeknek énekelni, mert ők nem udvariaskodnak, őszinték, ha valami nem köti le őket, elfordulnak a színpadtól és mással kezdenek foglalkozni. Komoly kihívás lekötni őket, de nagyon jól fogadják a koncerteket. Ugrálunk, szaladunk, bégetünk, ollézunk együtt, és mindeközben a felnőttek is jól szoktak szórakozni."

Bíró Eszter

 

Bíró Eszter interjúM.P.:Az Állati Zenés ABC mondhatni igazi családi vállalkozás, hiszen a zenéket gyermekeid édesapja, Födő Sándor „Fodo” szerezte. Mennyire volt zökkenőmentes a közös munka?

B.E.:Sanyival készítettem az első szólólemezemen kívül az összes albumomat. Mivel 2007 óta dolgozunk együtt, kialakult egy munkafolyamat, amiben meghagyunk a másik számára annyi művészi szabadságot, amennyi csak lehetséges. Sanyi írja a zenéket, én ötletelek, illetve koordinálom a technikai részét a kiadványnak, és persze közösen gondolkodunk végig. Fontos, hogy az évek során Sanyival összecsiszolódtunk művészileg is, és néhány balkanyar után rájöttünk, hogy mi áll jól nekem zeneileg, szövegileg. Minden esetben együtt hozzuk a döntéseket, legyen az szakmai vagy anyagi jellegű. Persze megvan az a nagyon szűk kör, illetve az alkotótársaink, akiknek a munka során kikérjük a véleményét, de mivel mi látjuk át a teljes koncepciót, a végső döntéseket is mi hozzuk. Egy munkafolyamat mindig kombinált és sosem teljesen zökkenőmentes, mert sok szempontot kell figyelembe venni, és sokszor egy lemez elkészítése egy évet is igénybevesz, ami olykor megterhelő az egész család számára. Ugyanakkor a közös ízlésvilág és célok okán nincsenek vérremenő vitáink, élvezzük az együtt gondolkodást, zenélést, és bár minden közös projektünk között másokkal is dolgozunk együtt, nagyjából kétévente szeretünk újra együtt alkotni.

M.P.:Mekkora szerepet játszott a lemez ötleténél és megvalósításánál, hogy te magad is édesanya vagy?

B.E.:Nagyot! Biztosan nem jutott volna eszembe a magyar ábécéről énekelni, ha nincsenek gyermekeim. Mint édesanya folyton nyitott szemmel járok-kelek, és ha valami színvonalas, kicsiknek szóló zene vagy könyv kerül az utamba, boldogan megszerzem nekik. Persze mindig is imádtam a meséket, még 3., 4. osztályban is tibeti és más egzotikus tájakon játszódó meséket olvastam, és a mai napig imádok animációs filmeket nézni.
Amikor óvodás korba lépett a kislányom, arra a felfedezésre jutottam, hogy nagyon kevés anyag foglalkozik az ABC betűivel mai, humoros formában, kevésbé versszerűen, mint inkább játékosan megszerettetve a betűket. Innen jött az ötlet, hogy olyan minőségi, élő hangszereken megszólaló zenét énekeljek a gyerekeknek, ami nem csak szórakoztat, hanem szinte észrevehetetlenül, játékosan oktat is, ami formálhatja az értékrendjüket és a humorérzéküket is.

M.P.:Hogyan fogadtak az első koncerteden a gyerekek?

B.E.:Sosem felejtem el… Amint mentem fel az öltözőből a színpad mögé, egyre erősödő gyerekzsivaly ütötte meg a fülem. Ez ritka jó érzés! Szerintem sokkal nehezebb gyerekeknek énekelni, mert ők nem udvariaskodnak, őszinték, ha valami nem köti le őket, elfordulnak a színpadtól és mással kezdenek foglalkozni. Komoly kihívás lekötni őket, de nagyon jól fogadják a koncerteket. Ugrálunk, szaladunk, bégetünk, ollézunk együtt, és mindeközben a felnőttek is jól szoktak szórakozni.
Amikor Sanyival (Födő Sándor “Fodo” zeneszerző) és Gyurival (Hegyi György dalszövegíró) kitaláltuk, hogy milyenek legyenek a dalok, nagy segítség volt, hogy  Sanyi már 17 éves kora óta zenél Halász Judit zenekarában, az utóbbi 4 lemezének egyik zeneszerzője is, így ha valaki, hát ő testközelből érzékeli koncertről koncertre és lemezről lemezre, hogy milyen zenéket szeretnek a gyerekek, mivel lehet őket megszólítani.

M.P.:Tervezed a jövőben, hogy az iskolás, óvodás korosztály számára készítesz albumot?

B.E.:Ez az anyag is nekik szól, és a folytatás őszre várható. A két kötetben együtt (Állati Zenés ABC 1. és 2.) mind a 44 magyar betűből készült dal megtalálható. Az külön öröm számomra, hogy 2013 őszétől több állami általános iskola első osztályában használják a könyvet és lemezt a tananyag alternatív kiegészítéseként, és a tavaly elnyert Fonogram Magyar Zenei Díj, amellyel az Állati Zenés ABC Az év gyermek albuma lett, szintén hatalmas szakmai elismerés, amire nagyon büszke vagyok!

M.P.:Hol találkozhat veled a felnőtt közönség?

B.E.:Saját zenekarommal külföldön és belföldön is koncertezünk, legutóbb Lisszabonban, illetve a győri Öt Templom Fesztiválon játszottunk, de tervben van egy országos turné is. Még fut a Centrál Színházban a Hét boszorka című előadás, illetve már javában dolgozunk az Állati Zenés ABC 2. részén, természetesen az 1. könyv és CD  alkotócsapatával, Födő Sándorral, Hegyi Györggyel és Bakos Barbara illusztrátorral, amelyben a maradék betűk szerepelnek majd. A könyv és a lemez 2015 őszén fog megjelenni.

M.P.:A sok munka mellett jut időd kikapcsolódásra? Mi az, ami segít a feltöltődésben?

B.E.:Ez a nyár elsősorban a munkáról szól, de amúgy sem tudok könnyen kikapcsolni. Azt már észrevette rajtam a család, hogy ha lóháton ülhetek vagy ha vízibiciklizhetek a gyermekeimmel és a párommal a Balatonban, akkor pár órára teljesen ki tudok zökkeni a hétköznapokból…

Legközelebbi rendezvények

 

Tetszik a Manóprogram?

Kövess minket a Facebookon is!