A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa.

Nyomtatás
Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Évi több száz koncertre utazik és sok ezer embert mozgat meg az Alma Együttes. Ehhez már nem elég néhány telefon és e-mail, minden lépést meg kell szervezni, hogy zökkenőmentes legyen egy fellépés. Az Alma egyik mozgatórugója, a zenekar menedzsere, Buda Tímea válaszolt a kérdéseinkre.

M.P.:Számodra milyen egy jól sikerült Alma-buli?
B.T.:Egy jó buli ismérvei számomra a következők: profi beharangozás, teltházas koncert, kedves szervezők, problémamentes parkolás, betartott kezdési időpont, egészséges-pörgős Gábor a színpadon, elégedett rajongók, sok eladott lemez, és persze kifizetett gázsi.:)

M.P.:Hány ember munkája kell ahhoz, hogy minden klappoljon a színpadra lépés előtt és után?
B.T.:A csapat részéről sok-sok éven át egyedül voltam, a problémamentes lebonyolításért feleltem, mostanra hál’ Istennek van egy asszisztensem, akire a koncertek szervezési részét át tudtam testálni, így nekem már csak a gazdasági és menedzsmenti dolgok ügyintézése maradt. De egy tökéletes bulihoz nagyon sok ember munkájára van szükség, hiszen ez egy csapatmunka.

Mivel a koncertjeinket nem mi szervezzük, hanem meghívásos alapon vállalunk fellépéseket, így az előkészítésben, beharangozásban és megszervezésben, jegyeladásban a helyi szervezőknek van nagyon nagy szerepe. A mi dolgunk „csupán” a szerződés elkészítése, és a koncert profi leadása. Persze ez is rengeteg szervezéssel, telefonnal, munkával jár. Onnantól kezdve, hogy beérkezik egy felkérés, azt opciósan rögzíteni kell, és ha van már másik függőben lévő felkérés ugyanarra az időpontra, akkor utánajárunk, hogy a másik helyszínen kérik-e a fellépést. Ha igen, akkor lehetőleg új időpontot egyeztetünk a később érkező féllel, ha nem, akkor ez utóbbival véglegesítjük a bulit.

A szerződést addig kell formálni, míg mindkét félnek megfelelő formátumot kapunk. Aláírás, postázás oda-vissza, ha a helyi média TV/rádió interjút kér, azt egyeztetjük, feltesszük a weboldalunkra az egyes koncerteket, ha közeli az időpont, akkor a facebook oldalunkra is. Mivel hétvégeken általában a többszörösét kapjuk a felkéréseknek, mint amennyit el tudunk vállalni, és ilyenkor napi 3-4 koncertet is megcsinálunk, így nagy szerepe van annak, hogy időpontban összeegyeztessük egymással az egyes helyszíneket, hogy mindenhová időben odaérjünk. És még sorolhatnám a buktatókat…

M.P.:Nagyon sok a koncert, miként zajlik köztetek a kommunikáció, hogy telik egy koncertmentes nap?
B.T.:Korábban éveken át minden egyes koncertre elkísértem a fiúkat, így két koncert között a buszban egyeztettem velük a következő időszak koncertjeit. Egy ideje megosztjuk ezt a feladatot a kollégámmal, illetve már nem minden koncertre kísérjük el őket, (pl. óvodába, iskolába) emiatt bevezettük az internetes kapcsolattartást. Ez azt jelenti, hogy van egy gmail-es felületünk, ahol egy közös naptárba felvisszük a koncertek helyét, időpontját és mindenki fel tud lépni a jelszavával és le tudja csekkolni a fellépéseket. Ez sokat egyszerűsített a dolgon, csak oda kell figyelni, hogy mindig minden helyesen kerüljön fel a naptárba.
A koncertmentes napokon vagy stúdiózunk, mert a lemezkészítés általában folyamatosan műsoron van nálunk, a másik lehetőség, hogy a zenekar éli a privát életét. Most is két anyagunk is várható tavasszal, egy felnőtt lemez, ami teljesen új dolog lesz az Almától és egy eddig kiadatlan dalokból álló gyerekalbum. De persze vannak média megjelenések is, vagy fotózás, klipforgatás, ha például új lemez jelenik meg. Ez a zenekari része a dolognak.
Mi meg persze folyamatosan tárgyalunk Gáborral, a frontemberrel, - aki egyben a férjem- rengeteg cég keres meg bennünket közös együttműködés tervével és mi magunk is állandóan azon agyalunk, hogyan vihetnénk előrébb a csapat szekerét, ezért az újabb és újabb ötletekkel mi is megkeresünk együttműködő feleket. Tervünk mindig rengeteg van, csak a megvalósításukra kevés az időnk. Ezért sokszor több évre előre megvan, hogy mit szeretnénk csinálni.

M.P.:Mi volt az eddigi legmeglepőbb felkérés?
B.T.:Nemrég megkerestek bennünket, hogy lépjünk fel az Arénában az ország adósságának csökkentése céljából tartott összefogás koncerten. Ezen a kezdeményezésen picit meglepődtünk, hiszen az egész ország adósságot csökkent, amikor fizeti az adóit, mindenki nagyon sok terhet cipel, ráadásul, ami egy ilyen koncertből befolyhatna bevétel, az csepp a tengerben az államadósság tekintetében. Az emberek a túlélésükért küzdenek, nem gondoljuk, hogy az lenne a fő problémájuk, hogyan csökkentsék az ország adósságállományát. Erre persze ott vannak a gazdasági szakemberek, akiknek az a dolga, hogy kidolgozzák, hogyan lehetne ezen a problémán úrrá lenni.

Sokat szoktunk jótékonykodni, rengeteg alapítványnál, kórháznál jártunk már az évek alatt, de egy-egy beteg gyermek megsegítésére is tartottunk már adománygyűjtő koncertet. Mi úgy gondoljuk, hogy ezek azok a nemes célok, amik mellett ki kell állnunk, és ahol konkrétan tudunk segíteni egy-egy kisgyermeken, vagy szervezeten.

M.P.:Rajongói levelek között volt olyan, amely fellépésre sarkallta a zenekart?
B.T.:Az utóbbi években két olyan eset volt, ahol sajnos súlyosan beteg  Alma-fun kisgyermek anyukája írt nekünk, hogy ilyen vagy olyan kezelésre, vagy gépre lenne szüksége a gyermeknek és szeretnék, ha az ehhez szükséges pénz előteremtésében segítenénk egy koncerttel. Mindkét esetben azonnal igent mondtunk és nagysikerű koncertet adtunk, ahol szép bevétel gyűlt össze a nemes célra.

M.P.:Előfordult már, hogy hirtelen kellett döntened egy koncert előtt?
B.T.:Sok ilyen alkalom volt, de ezek jó része mára már a megszépítő messzeségbe került. Egy emlékezetes eset volt, amikor a szervezők a korábbi eső miatt csúsztatták az egész műsort és 50 perces késéssel sem engedtek fel bennünket a színpadra. Nekünk persze az ország másik felében volt a következő koncertünk és mire odáig jutottunk, hogy fellépjünk, kb. 10 perces műsort tudtunk volna adni. Ezt méltatlannak találtuk – és bár nagyon sokan csak miattunk jöttek el – mégsem tehettük meg, hogy a következő leszerződött koncertünket veszélyeztessük az amatőr szervezés miatt. Ezért úgy döntöttünk, hogy nem lépünk fel. Ez nagyon nehéz döntés volt, és kaptunk utána hideget-meleget, de úgy gondoljuk, hogy ugyanekkora csalódás lett volna a helyieknek, ha felmegyünk, és két dalt játszunk. Az picit olyan lett volna, mintha meghívták volna mondjuk Hofi Gézát egy egy órás műsorra, majd nem engedték volna fellépni, de  azt mondták volna, hogy azért menjen már fel  a színpadra művész úr és mondjon legalább egy viccet.

M.P.:Nagyjából hány Alma-koncerten voltál eddig
B.T.:Úgy saccolom olyan 1500 körül.

Manoprogram.hu
Bense Róbert

Az interjú sorozat további részei:

A zene nem csak fekete és fehér – interjú Maroevich Zsolttal, az Alma Együttes brácsásával

Szeresd a hangszert, és gyakorolj! - Interjú Szabó Tiborral az Alma Együttesből

Zene, tánc, blockflöte - Interjú Székely Zoltánnal az Alma Együttesből

Egyétek és hallgassátok - Interjú Buda Gáborral az Alma Együttes frontemberével