A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa.

Hírdetés
Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Szőke András - Szőke SzappanSzőke Andrást nehéz lenne beskatulyázni. Élete során számtalan szakmába belekóstolt. Fiatal éveiben tagja volt színjátszókörnek, alapított zenekart, festményei kiállításokon kerültek bemutatásra, de dolgozott már szobafestő segédmunkásként, takarítóként a Horizont moziban, és rendezőasszisztensként is. Számtalan kisfilm alkotója, játékfilm szereplője, Stand up előadások sztárvendége. Ezek tudatában talán már senki sem csodálkozik el azon, hogy életét végigkísérte a természet szeretete, a gyógynövények ismerete. Tudását felhasználva, egyedülálló módot talált arra, hogy a népi gyógyászat hagyományait felelevenítve és továbbfejlesztve, bárki számára elérhetővé tegye. Erről mesélt a Manóprogramnak Szőke András.

M.P.:Sokan azonosítanak a televízióból ismert Szőke Kapitánnyal, vagy az esti show műsorok stand up-os vendégeként, ám bizonyára kevesen tudják, hogy a kamera mások oldalán is sűrűn megfordultál. Filmjeidet a kis emberek hétköznapi gondjai járják át, ezek a gondolatok saját ihletésűek, emlékekből táplálkoznak?

  • 1985-ben készítettem az első egész estés játékfilmet. 14 nagyjátékfilmet és hozzávetőlegesen közel hatszáz kisfilmet, dokumentumfilmet rendeztem televízióknak. 1994-ben Balázs Béla díjat kaptam addigi munkáim miatt. Mások mozifilmjeiben játszottam színészként, írtam forgatókönyveket, dialógokat (pl: Roncsfilm, 1992). A saját személyes életteremből adódóan vagyok jelen hétköznapi történésekben, ez okozza az emberi karakterekben a „kis emberek” jelenlétét filmjeimben.
  • Szakemberek meghatározásai szerint a szatírák, vígjátékok világába tartoznak filmjeim.
  • Emellett zenével, rádiózással és festészettel is foglalkozom.

M.P.:Taliándörögdön, ahol élsz, a helyi plébános segítségével helytörténeti gyűjteményt hoztatok létre. Melyek a legérdekesebb darabok, melyekhez fűződnek a legmeglepőbb történetek?

Húsz évet éltem a fővárosban és úgy döntöttem, hogy szükségem van a további munkáim miatt visszatérni a vidékhez. Nem Szentes felé vettem az irányt, hanem Taliándörögdre költöztem, egy 650 fős faluba. Itt élek. Illés Sándor atyával több, mint tizenöt éve működtetjük a Római Katolikus plébániát, az Ősök Házát. (www.osokhaza.hu) Itt a térség tárgyi és szellemi értékeit gyűjtjük, mutatjuk be. Nem egyszerűen egy „múzeumról” van szó, vagy „skanzenről”, hanem interaktív és nonprofit élettér működik itt, amely segít az odaérkezőnek megismerni a „falut”, a vidéket, a hagyományt.
Működik ezen a helyen pékség és rádió, ide eljöhetnek, és aktívan részt vehetnek a kenyér sütésében. Több mint 200 ezer ember fordult meg nálunk az elmúlt tizenöt év alatt.  

M.P.:A filmezés mellett a természetgyógyászat is megjelent az életedben. Honnan ered a természet szeretete, és a fűben-fában fellelhető gyógyítóerő ismerete?

1989-óta foglalkozom érintéses technikákkal, masszázsokkal és különböző gyógynövény keverékekkel. Párhuzamosan futott ez Budapesten a filmes munkáim mellett. Gyermekkoromból, Szentesről, a szomszédjaink kapcsán a gyógynövények régebbről jelen vannak az életemben.
A „Herbáriának” dolgozott a mellettünk lakó család, gyógynövény begyűjtők voltak és nyaranta én is segítettem a feldolgozásban.  Itt a faluban pedig az Ősök Házában létrehoztuk Illés Sándor atya segítségével az Ősök Háza Vitárium rendszert, amely a kolostori gyógyászat fennmaradt receptúráival és egyházi levéltári gyűjtéssel is foglalkozik, detektálva, elemezve azt.
Ez alatt azt értjük, hogy a lejegyzett információkat gyakorlatban is alkalmazva megfigyeljük a környezetből származó növények gyógyító hatásait.

Szőke András - Szőke SzappanM.P.:Néhány éve kézműves szappan készítésébe fogtál. Mit lehet tudni ezekről a termékekről? Milyen hatóanyagokat tartalmaznak, hogyan működnek?

A „Csendháza” (www.csendhaza.hu) helyszín is ebben a faluban jött létre, ahol kis csoportokkal foglalkozunk a természetgyógyászati eszközeinkkel, bentlakásos módon. Ide családok, baráti közösségek, kisebb cégek látogatnak el pihenni és gyógyulni. Ebben a rendszerben használva, akár a keleti „Hammam”, vagy a gyógynövényes fürdetéses módszer kapcsán, már régóta használjuk a házi készítésű gyógyszappanokat. Úgy láttuk, hogy nem mindenki engedheti meg magának, hogy időt szánjon, eljöjjön hozzánk, pedig érdekli a régiek szemlélete. Ezért döntöttünk úgy, hogy a megfelelő szakmai hátteret létrehozva és engedélyeket kérve megpróbálunk egy könnyebben formában is szólni az érdeklődőkhöz. Szappanjaink eltérnek a mai divatos színvilágtól és összetételtől. Ennek oka, hogy a növényi színek a természetben nem feltétlenül harsányak, hanem visszafogottak: barnák, zöldek, szürkék, fehérek. Mi úgy látjuk, hogy nem kifelé, hanem az anyagban érdemes elhelyezni üzeneteket.
A szappanjaink formája is egyszerű, téglatest forma, a zárt dobozaink sem hivalkodóak. A belsőt tartjuk fontosabbnak. A receptúrák természetesen a „régiek” tudására épülnek, így Szalay esperes úr, aki a Halimbán élő füves pap volt és más szerzetesi receptekből dolgozunk.    

M.P.:Kik vannak segítségedre a tervezés és a gyártás során? Milyen módszerrel, eszközökkel készülnek ezek a szappanok?

Kis vállalkozásban dolgozunk. Kis csapat vagyunk, összesen hárman főzünk és öntünk. Két kollégám: Orsi és Gábor. Természetesen társadalmi munkában az elektronikus médiából is segítenek, vegyész szakember kollégánk felügyeli a kémiai kérdéseket. Az elv és módszer összekapcsolódik, mert a kezünk munkájával készítjük, nem gépesítve a szappanokat!
Ugyanakkor tapasztalataink alapján, merítve az Ayurveda olajos, kenéses módszeréből, ugyanúgy kerül be a szervezetbe a gyógynövény, mint az masszázsoknál: dörzsöléssel, hiszen a szappant dörzsöljük!   

Szőke András - Szőke SzappanM.P.:A Szőke-szappanok minden alkotóelemük a népi gyógyászat több száz éves hagyományait hordozzák magukban. Hogyan tudjátok felkutatni a szükséges recepteket, előállítási módokat?

Mint említettem sok időt szentelünk a levéltári munkának. A zalaegerszegi levéltárból, a veszprémi Érsekségről és plébániai könyvtárakból gyűjtünk. Természetesen még élő személyeket, falusi embereket is megkeresünk, riportokat készítünk. Tanulásunkban a falu az első és a falusi közösségek. Mindig először magunkon tesztelünk. Sokat segítenek az idősebb korosztályból. (www.szokeszappan.hu)  

M.P.:A kisgyerekek is használhatják ezeket a készítményeket? Melyek azok a területek, ahol kimagasló eredményeket lehet elérni a használatukkal?

Kifejezetten a családokat, több generációt szeretnénk megszólítani. Ennek az oka, hogy mi nem szépészeti szempontból, díszítő értékként hozzuk létre a keverékeinket, hanem a belsőtartalma okán különböző bőrproblémákra, szervezeti bajokra.

M.P.:Tervezitek, hogy külön termékcsaláddal indultok a kisgyermekes családok irányába?

A kisgyermekes családoktól sok visszajelzést kaptunk az iskolai oktatásból fakadó stressz miatt és a pubertásból fakadó testi tünetekről. Tehát már utolsó fázisában tartunk a gyermekeknek készülő szappan csoportunkkal.

M.P.:Érdekes hogy ötvözitek az érlelt gyümölcsöt! a szappankészítéssel. Kérlek, mesélj erről, hogy mik az előnyei? Milyen termékek születnek az elegyből?

Különleges hatásai vannak a valódi gyümölcsök jelenlétének, mivel a hazánkban engedélyezett eljárásokat „hideg eljárásoknak” is hívják, nem veszítik el a tápanyagaikat a forralással. Szívesen részleteznénk mindezt, de bonyolult kézműves módszerről van szó. Legyen itt annyi minderről, hogy jótékony bőrtápláló hatásról van szó. Még annyit, hogy természetesen hazai gyümölcsökből készítjük a szappant.

www.szokeszappan.hu

www.csendhaza.hu

www.osokhaza.hu

 

Szőke András - Szőke SzappanSzőke András - Szőke Szappan

 

Legközelebbi rendezvények

 

Tetszik a Manóprogram?

Kövess minket a Facebookon is!