A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa.

Hírdetés

Parkok

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

margit-sziget-osszel17Budapest számos parkkal büszkélkedhet. Mindközül kitűnik, a számtalan természeti adottsággal, és gazdag történelmi emlékkel rendelkező Margit-sziget.

 

1908. évi XLVIII. törvénycikk örökös közparkká nyilvánította a szigetet, a maitól eltérően azonban egészen 1919.-ig belépődíjat fizetett bárki, aki élvezni szerette volna.

 

2013.-ig a sziget a XIII. kerületi Önkormányzat kezelésében állt, ma már a Főváros közvetlen igazgatása alá tartozik. Adottságaiból fakadóan hajóval is megközelíthető, több kikötő található a keleti partján. A menetrendszerinti járatok sűrűn indulnak a pesti alsó rakpartról. Amennyiben busszal, vagy gyalogosan kívánjuk megközelíteni a parkot, mind a Margit hídról, mind az Árpád hídról megtehetjük azt. Autóval a sziget északi részén kialakított parkolóban tudunk megállni.

 

Haladjunk talán északról délre, s vegyük sorra a nevezetességeket. A sziget csúcsánál, néhány évvel ezelőtt, felnőtt játszótér került kialakításra, illetve innen indul a Margitszigeti Sétajárat is.

 

Ahogy a központi úton haladunk dél felé, első ízben a Zenélő kút látványa tárul elénk. Oldalán a következő felirat olvasható: „E kút hű mása Bodor Péter székely ezermester 1820–22-ben Marosvásárhelyt épített és 1911-ben lebontott kútjának. Újraépítette a Főv. Közmunkák Tanácsa (1935–36). Rekonstruálták Páll György és Jankó Gyula. Tatarozta és helyreállította a Városi Tanács (1954).” Az eredeti kút zenéjét egy vízhajtotta szerkezet biztosította, a Margitszigeten felépített másolatból már hangszóróból távoznak a dallamok.

 

Közel 150 évvel ezelőtt, Zsigmond Vilmos bányamérnök tervezőasztalán ártézi kút rajza jelent meg. Munkássága nyomán 1867-ben 1200 méter mélyről gyógyvíz tört a felszínre. Erre a sikerre alapozva hozták létre a fürdősziget tervét. Ybl Miklós keze alól hamarosan fürdő, villák, szálló és vendéglők tervei kerültek ki. Ekkor alakították ki a mesterséges sziklákról alázúduló vízesést is, mely a mai napig megtalálható. Vizében aranyhalak, teknősbékák rejtőznek, hullámain pedig kacsák ringanak. A partra kihelyezett ételadagoló minden kisgyermek kedvence, a szárnyasok legnagyobb örömére. Ha kigyönyörködtük magunkat a tündérrózsákban, bejártuk a sziklakertet, és a lurkók minden elemózsiájukat a kacsáknak adták, ideje tovább indulnunk.

 

A cikk végén képgaléria található

 

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Budapest egyik forgalmas csomópontja az Astoriánál található. Ügyes-bajos dolgaink intézése közben számtalanszor haladunk el a Múzeum körút elején. Szapora lépéseink közben talán nem is gondolnánk, hogy mindössze egy utcányira a forgalom zajától csodálatos tündérkert bújik meg. Amikor csapatunk a Babaklinikán járt, betévedt a Károly kert varázslatos birodalmába.

 

Károlyi KertKárolyi Kert

 

A park bejáratán tábla hirdeti, hogy reggel 8 órától napnyugtáig fogadják a látogatókat. Belépve vadregényes környezet fogadja az érkezőket. Hatalmas platánfák, buja növényzet, lugasokkal övezett sétányok. A leírtak önmagukban is csábítóak, ám nem kívánkoznának egy kisgyermekes portál lapjaira, ha a Károlyi kert nem lenne minden szegletében a csemetékre szabva. Kialakításánál három korosztályra is gondoltak, elsőként a totyogókra, akik számára árnyékolóval ellátott homokozót és csúszdát helyeztek el. A vadszőlővel befutott boltíves kapu a kisebb óvodások számára kialakított játéktérhez vezet.

 

Károlyi Kert - Budapest V. kerület

 

Itt csúszdát, mászóhálót, rugós állatokat, és hintát találunk. A harmadik, kerítéssel körbevett játszótér a nagyobb óvodások, vagy kisiskolások számára biztosítja a napi mozgást. A mászóvárra kötélen, vagy létrán juthatnak fel, az íves átjáró hosszú csúszdához vezet. Találunk itt továbbá libikókát, homokozót, vonatot és egy kis kuckót. Ezt a részt az Önkormányzat hétköznap délelőttönként óvodai intézmények részére tartja fent. Egyéb időben természetesen bárki birtokba veheti.

 

A meglepetések sorának ezzel még nincs vége, a park rejteget még néhány érdekességet. Az egyik ilyen a térítésmentesen használható illemhely, ahol pelenkázó helyiséget is találunk. Mellette lakik a kert nyuszija, aki reggelente szabadon ugrándozhat a pázsiton.

 

Ha pedig már a füves részeknél járunk, a szépen gondozott gyepet rendszeresen locsolják, így puha szőnyegként simul az arra járók lábához.

 

A terület számtalan helyet kínál egy kis pihenésre, vagy az uzsonna elfogyasztására, ezek közül talán a legszebb környezetet a szökőkút biztosítja, mely a zegzugos park közepén található.

 

A sportolni vágyó felnőtteknek sem kell lemondani a mozgás öröméről, amíg a csemeték önfeledten játszanak, a park árnyas fái alatt kialakított felnőtt tornapályán alakíthatják alakjukat a szülők.

 

Tovább növeli a környezet szépségét, a kertet körülvevő apró házak sora, melyek tökéletesen illeszkednek az elvarázsolt parkocska miliőjébe.

 

A Károlyi kertet a Magyar utca és a Ferenczy István utca kereszteződésénél, a Petőfi Irodalmi Múzeum mögött találjátok meg. 

 

Károlyi KertKárolyi Kert

 

Legközelebbi rendezvények

 

Tetszik a Manóprogram?

Kövess minket a Facebookon is!