A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa.

Hírdetés

DokiBLOG

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Újabb, csecsemőket és kisgyermekeket érintő témát járunk körbe a XIII. kerület Révész utcai Védőnői Szolgálat területi védőnői segítségével. Az alábbi összeállítást Kéri-Záborszky Mária, Kuglerné Mészáros Katalin,  Léderer Miklósné és Szabó-Molnár Beáta készítette el számunkra.

A haemangioma sok gyermeket érint, számuk a védőnők által ellátott területen 0-1 év közötti korban, eléri a 7%-ot, mely tudomásuk szerint valamivel magasabb, mint az országos átlag.

A haemangioma benignusvascularis tumor, vagyis jóindulatú érdaganat. Szövet-érfejlődési rendellenesség, kis kitágult erek (kapillárisok) rendetlen, sűrű összetömörülése. Minden esetben fájdalmatlan. Kialakulásának oka a mai napig ismeretlen, ezért megelőzni sem tudjuk

A haemangiomák jól körülhatároltak, részint nívóból kiemelkednek, puha tapintatúak, több centiméter nagyságúak, színük élénkvörös, kékesvörös, szeder felszínére emlékeztetnek.

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

RovarcsípésAzt hiszem, nem vagyok egyedül az örömömmel, amikor a különösen hosszúra nyúlt tél után, végre magasabbra kúszik a hőmérő higanyszála, és néha a napocska is megmutatja magát a felhők között.

A jó időnek azonban nem csak mi, emberek örülünk, hanem a különböző rovarok is. Ahogy melegszik az idő, egyre többet találkozhatunk velük mind a természetben, mind pedig otthonainkban. Hogy ezek a találkozások ne legyenek kellemetlenek Kéri-Záborszky Mária, Horváth Krisztina, Kuglerné Mészáros Katalin, Léderer Miklósné és Olasz Katalin, a XIII. Kerületi Egészségügyi Szolgálat Révész utcai Védőnői Szolgálat munkatársai készítettek számunkra egy kis összeállítást, a különböző rovarcsípések megelőzésével és kezelésével kapcsolatban.

A rovarok két okból csíphetnek, az egyik az önvédelem, amikor méreganyagot juttatnak az áldozatba, illetve táplálkozás céljából, amikor nem használnak méreganyagot.

Egy átlagos személy testsúly-kilogrammonként 20 rovarcsípést visel el biztonsággal, azonban anaphylaxiás reakció esetén már 1 csípés is halálos lehet.

Nézzük a hazánkban legelterjedtebb rovarokat, melyek gondot okozhatnak:

RovarcsípésSzúnyog:

  • A csípést a nőstény szúnyog okozza szúró szájszervével
  • Antikoagulánst juttat a szúrás helyére
  • Az immunrendszer válasza az idegen fehérjére: hisztamin felszabadulás és az erek tágulása
  • Az érpályából folyadék áramlik a szúrás helyére: ez vezet a későbbi duzzanathoz, a bőrben lévő idegvégződések ingerlése miatt viszketni kezd a szúrás hely
  • A bőr kipirosodásáért a környező erek tágulata felelős

Kullancs:

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

D vitaminTélen sokat hallani arról, mennyire fontos a D vitamin pótlás. Hiányában gyermekkorban angolkór alakulhat ki, idősebb korban pedig csontritkulással kell számolnunk.

Ekkor a csontok veszítenek ásványianyag-tartalmukból, elvesztik rugalmasságukat, szerkezetük lágyul, könnyebben törnek, nehezen gyógyulnak. Arról szinte mindenki hallott, hogy napfény hatására keletkezik a bőrben, ám a légköri szennyeződések elnyelik az ultraibolya sugarakat, és előfordulhat, hogy kevesebb D vitamin keletkezik a szervezetben, mint az szükséges lenne számunkra. Nem is beszélve a téli, borongós napokról, amikor szinte egyáltalán nem éri napfény bőrünket.

Mit tehetünk hát a D vitamin hiány kialakulása ellen? Először is meg kell különböztetnünk a D2 és a D3 vitamint. Míg az előző a növényekben fordul elő, és hasznosulása kevésbé aktív, mint a D3 vitaminé, utóbbi a napfény hatására termelődik szervezetünkben, illetve állati eredetű élelmiszerekben vegyesen fordulnak elő. Ilyenek többek között a máj, tojás, tej és tejtermékek. Természetesen pótlására napjainkban számtalan patikai készítmény áll rendelkezésünkre, érdemes azonban vigyázni az adagolásával, hiszen mint mindenből, a túl sok itt sem jó. Mérgezési tünetek léphetnek fel, hányinger, idegesség, szomjúság, gyengeség.

Amit tehát mindenképpen fontos tudnunk a D vitaminól, hogy olyan zsírban oldódó vitamin, mely fontos szerepet játszik a kalcium és foszfor felszívódásában, így elengedhetetlen szerepet játszik a csontok egészséges fejlődésében, gyógyulásukban, és az időskori csontritkulás megelőzésében.

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

InfluenzaAz influenzát vírus okozza, melynek két leggyakoribb törzse az A és B. Tünetei eltérnek a szokványos megfázástól, hiszen magas lázzal járhatnak, kezdetben izomfájdalom, levertség, fejfájás, fényérzékenység léphet fel, miközben torokkaparás, enyhe torokfájás, és száraz köhögés jellemzi. A hurutos köhögés csak a betegség második felében jelentkezik.

A panaszok általában 3-5 nap alatt eltűnnek, ám a felső légúti tünetek akár 6-10 hétig is eltarthatnak. Szövődményei között nagyon gyakori a tüdőgyulladás, mely lehet elsődleges, amit maga az influenza vírus okoz, vagy másodlagos, a baktériumok számára kedvező táptalajt létrehozó betegség következtében fellépő, bakteriális eredetű tüdőgyulladás.

Az influenza, hasonlóan a többi légúti fertőzéshez, cseppfertőzéssel terjed. Zárt közösségben, óvodában, iskolában, munkahelyen gyorsan terjed. Járványszerű megjelenésére hazánkban általában január és február között kell számítani, mely nagyjából tavaszig tart.

Paracetamol tartalmú készítményekkel, aszprinnel enyhíthetőek a tünetek. Amennyiben inkább a ház gyógymódokat szeretnénk alkalmazni, a hagyományos mézes-citromos teán, és fokhagymás pirítóson kívül, melyek természetesen szintén hatékony és természetes segítséget nyújtanak, érdemes kipróbálni az alábbiakat is:
Reszelt torma, mely kitisztítja a hörgőket és az arcüreget, valamint gyulladáscsökkentő hatású.
A gyömbér csökkenti a köhögést, enyhíti a torokfájást, vírusölő hatású. Tea formájában, mézzel citrommal fogyasztva nagyon hatásos.
Az erős paprika szintén a hörgőket és az arcüreget tisztítja, segít a váladék eltávolításában.

A vöröshagyma nem csak a hörgőket és az arcüreget tisztítja, de a másodlagos bakteriális fertőzésekkel is képes felvenni a harcot. Házi köhögés elleni szirupot készíthetünk, amennyiben a hagyma héját eltávolítjuk, tetejére kis mélyedést vájunk, és egy teáskanál kristálycukrot teszünk bele. Néhány óra alatt szirup állagú szert kapunk, mely hatásosan csökkenti a köhögést, hozzájárulva gyógyulásunkhoz. Természetesen a hagymatea is kiváló, ebben az esetben a hagyma külső héját használjuk. Érdemes először cukrot karamellizálni, felönteni vízzel, és a hagyma héját ezután hozzáadni.

Savanyú káposzta, mely magas C vitamin tartalmával járul hozzá a betegség legyőzéséhez.
Felnőttek mértékkel a forralt bort, vagy a pálinkát is kipróbálhatják.

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

fultisztitas gyerekNe piszkálja, inkább törölje! – javasolják a szakemberek
Nem lehet elég korán elkezdeni a személyes higiéniára szoktatást, vannak azonban kritikusok pontok, amelyeket a gyerekek szeretnek elsumákolni. Ilyen többek között a fültisztítás, ami gyakran az utolsó, így könnyen elfelejthető mozzanata a tisztálkodásnak. Hogy semmiképp ne maradjon ki, és a reggeli kapkodás se vonja el a figyelmet a fontosságáról, érdemes az esti fürdetéshez igazítani.

Az esti órákban a szülők általában a gyerekekkel töltik az idejüket, így kellő figyelmet tudnak fordítani arra, hogy a mosakodásból a hallószervek se maradjanak ki. Nem mindegy azonban, milyen technikával nyúlnak az érzékeny testrészhez. A vattapamaccsal ellátott fültisztító pálcikák felületére számtalan kórokozó kerülhet a gyártás és csomagolása során – ezek a hallójáratba jutva zúgással, viszketéssel és fájdalommal, de akár lázzal járó állapotot is előidézhetnek.

A szakemberek ezért azt tanácsolják, hogy a kézzel szabadon elérhető területeket a törölköző sarkával töröljük szárazra, és gyerekeinket is erre tanítsuk - mélyebb tisztogatásra normál esetben a fül öntisztító mechanizmusa miatt nincs is szükség. "Ha az öntisztuló mechanizmus nem működik kellő hatékonysággal, a fülzsír megtapad a hallójáratban és idővel eltömíti. Hatékony segítség lehet a patikákban is kapható gyógynövény kivonatú (pl.: kövirózsát, kamillát, erdei mályvát, aloe verát tartalmazó) fülcseppek és spray-k használata. Ezek a készítmények azon túl, hogy megszüntetik a fülzsír kitapadását, nyugtatják a felpuhult hallójárat felületi hámrétegét, azaz megelőzhető velük egy komolyabb hallójárat gyulladás kialakulása. A helyes fültisztítás gyerekeknél és felnőtteknél egyaránt fontos, mert még a szakrendelőkben is nehézséget okozhat az eltömődés szakszerű eltávolítása, úgy, hogy ne okozzunk hámsérülést a beavatkozás alatt" – mondta el dr. Garay Zsolt fül-orr-gégész.

Olvasóink értékelése: 4 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag inaktív

Tavasztól őszig gyakran találkozunk gyermekbőrgyógyászati rendelésen egy furcsa, kezdetben féloldali bőrkiütéssel. A gyermekek gyakran több orvosi vizsgálat, vérvétel, allergológai vizsgálat után érkeznek, irritációt, élelmiszerallergiát, víruskiütést feltételezve.  

Vírusos kiütés, ami 4-6 hétig tarthat

A betegség neve dermatitis papulosa, köznapi, magyar neve nem ismert. 1962-ben írták le először, kisgyermekek betegsége, 2-5 éves kor  között a leggyakoribb. A jó általános állapotú gyermekeknél többnyire féloldalasan a törzsön, karokra, majd combra terjedően apró, 1-2 mm-es, halvány vagy élénkvörös papulákat (pöttyöcskéket) látunk, melyek viszkethetnek. A tünetek lassan terjedhetnek a törzsön, kézre, lábra, szimmetrikussá válhatnak, de maradhatnak féloldalasak is. Lefolyása lassú, 4-6 hétig eltarthat. Időnként csaknem egész testre terjedő, haragosvörös, viszkető, szülők számára ijesztő tüneteket látunk, mely néhány hét után javul, majd ismét romlik, 2 hónapig is eltarthat.

virusos kiutes12
Szezonális megjelenése (tavasztól őszig), egyszeri jelentkezése vírusos hátteret sejtet, bár a vírust meghatározni nem tudták.  A betegségnek speciális kezelése nincs, nyugtató kenőcsöket, viszketéscsillapító gyógyszert javaslunk. Víz provokálhatja a tüneteket, ezért gyors zuhanyzás javasolt, kádfürdő, uszoda nem.

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Kieső fogak?Minden kisgyermek életében mérföldkő az első mozgó fogacska, majd az egyre növekvő maradandó fog megjelenése. Azt azonban kevesebben tudják, hogy a metszőfogak előtörését megelőzően, hátul többnyire már megjelentek az úgynevezett "hatosok", vagyis a fogsor végén helyet foglaló őrlőfogak. Ezek jelenléte segíti a kicsiket a tökéletes rágásban, hiszen a növekvő állkapocs méretnek köszönhetően egyre kevésnek bizonyul a 20 darab tejfog.

Miután kikandikáltak a "hatosok", általában a metszőfogak gyökere szívódik fel, és hullanak ki az első fogacskák. Ezek helyén jelennek meg a nagyobb méretű maradandó fogak. A felnőttek szájában 28+4, azaz összesen 32 fog található, melyből a 4 bölcsesség fog, hely függvényében, nem mindenkinél tör a felszínre. Azoknak a csemetéknek, akiknek a szokásosnál később bújtak elő a tejfogacskái, jellemzően a fogváltás is később kezdődik meg.

Amennyiben a fenti folyamattól eltérő dolgot tapasztalunk, érdemes felkeresni a fogorvost, hogy a szakszerű ellátásnak köszönhetően gyermekünk maradandó fogai tökéletesen sorakozhassanak majd a következő évtizedekben.

A teljesség igénye nélkül ezekre érdemes figyelni:

  • a sokáig mozogó fog irritálhatja a fogínyt, mely fájdalmassá, duzzadttá válhat.
  • a tejfogak mögött törnek elő az új fogak, anélkül, hogy a tejfogak mozogni kezdenének. Ez különösen az alsó metszőfogakra jellemező.
  • a hátsó őrlőfogak előtörése közben nem húzódik vissza a fogíny, tasak képződik a fog és a fogíny között, mely az ételmaradékok miatt befertőződhet, megduzzadhat.
  • korábbi sérülés következtében letört, elhalt, kihullott tejfog helyét az egészséges fogak töltik ki, így a maradandó fog nem tud eredeti helyére kerülni.

Természetesen a fentieken kívül, ha bármilyen szokatlan, kellemetlen tünetet észlel csemeténk, keressük fel a gyermekfogorvost.

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Croup (Krup), gégehurutA név a diftériából származik, ami a gégét elzáró álhártyát jelentette, és ebben gyakran meghaltak („Kincskereső kisködmön”). Szerencsére a diftéria a védőoltással eltűnt, ezért a tünet együttest pseudocroupnak, gégehurutnak nevezzük, a közhasználatban krupnak.

A légúti szűkület a gége nyálkahártyájának párnaszerű megduzzadása révén jön létre, leggyakrabban 1-4 éves korban.

Kiváltásában bizonyos vírusok, gyakran párás-meleg időjárási frontok játszanak szerepet.
Krup esetén hideg pára belélegzése javasolt, gyógyszerként a gyulladáscsökkentő kortikoszteroidokat kell alkalmazni. Nálunk leggyakrabban Rectodelt kúpot használnak.

A légutak átjárhatóságát akadályozó egyéb elváltozások (a gége, légcső, hörgők szűkületei, a hörgőkben lévő váladék, a félrenyelés kapcsán légutakba került idegen anyagok) is okozhatnak krup-szerű tüneteket.

Otthoni kezelés: nyugodt környezet (ha a gyerek pánikot lát vagy érez maga körül, az kifejezetten ront az állapotán), hideg, párásított levegő belégzése és szteroid adása a tünetek kezdetekor (nálunk a szteroidos kúp terjedt el, mert a szirup nincs Magyarországon törzskönyvezve). Lehet tablettát is adni (rossz az íze, de van, aki be tudja venni). A szteroid a leghatásosabb kezelés, a gépi porlasztó otthoni használata gyermek hideg szabad levegőre vitele csaknem ugyanilyen hatásos.

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Ciklikus hányás szindrómaA ciklikus hányás szindrómát (Cylic vomiting syndrome- CVS) rohamszerűen, hirtelenül, egyforma lezajlású epizódokban, jelentkező hányások jellemezik.

Az epizódok között a betegek tünet-és panaszmentesek. A betegség oka ismeretlen, 33 000 gyermekből egyet érint, tehát Magyarországon körülbelül 60-70 gyermek szenved ebben a betegségben.

A hányás teljes jóllét mellett, gyakran az esti órákban kínzó hányingert, hasfájást, olykor hasmenést követően kezdődik. Ilyenkor a hányáson kívül a betegek zavartak, ingerlékenyek, érzékenyek, bőrük hideg, sápadt és nyirkos. A rohamok megjelenésének gyakorisága betegenként más és más lehet, például minden két hétben vagy minden két hónapban jelentkeznek. Az epizódok mindig egyforma lefolyásúak és általában 8-24 órán át tartanak, míg vannak, akiknél 1-2 óra alatt elmúlik a rosszullét, addig a kevésbé szerencsés betegeknél akár napokig is eltarthat. Majd amilyen hirtelen kezdődött olyan hirtelen meg is szűnik, minden beavatkozás vagy gyógyszer beadása nélkül, ekkorra a betegek már teljesen jól érzik magukat és elkezdnek enni-inni.

A diagnózis felállítása nehéz, mert betegségek hosszú sora okozhat hányást.

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

A lázas csecsemőA láz az egyik leggyakrabban előforduló panasz csecsemő-és kisgyermekkorban, amellyel orvoshoz fordulnak a szülők.

A láz csak kísérő tünet, a szervezet betegséggel szembeni védekezési reakciója.

A láz mértéke nem mindig áll arányban a betegség súlyosságával, különösen igaz ez csecsemőkorban. Sok esetben egy egyszerű vírusfertőzés magas, 39 C fok feletti lázzal járhat, míg egy súlyosabb fertőzés, mint a tüdőgyulladás, húgyúti fertőzés vagy központi idegrendszeri fertőzés csak hőemelkedéssel, vagy láz nélkül, jellegtelen tünetek formájában (bágyadtság, viselkedés megváltozása, étvágytalanság) jelentkezik. Fontos, hogy a szülő egészséges állapotban is jól felmérje gyermeke viselkedését, reakcióit, hogy minél előbb észlelje, ha valami nincs rendben. Ilyen szempontok lehetnek a táplálkozási magatartás, az alvási, a székletürítési, vizeletürítési szokások, az éberség.

Normál testhőmérsékletről 36-37 C fok között, hőemelkedésről 37-38 C fok között, lázról 38 C fok feletti értéknél beszélünk. A lázmérés legpontosabb és így egyedüli ajánlott formája csecsemők esetében a végbélben történő mérés. Újszülött-és kiscsecsemőkorban más-más értékek adnak okot aggodalomra.

3 hónapos kor alatt a végbélben mért 38 C fok feletti, 3-6 hónapos kor között 39 C fok feletti testhőmérsékletnél kórházi megfigyelés és kivizsgálás válik szükségessé, melynek része a laborvizsgálatok, képalkotó vizsgálatok (mellkasröntgen, hasi- és koponya ultrahang) elvégzése.

Legközelebbi rendezvények

 

Tetszik a Manóprogram?

Kövess minket a Facebookon is!