A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa.

Hírdetés

Olvasóink értékelése: 5 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktív
 

Rubik ErnőIskolában, buszon, vagy csöndben elmerülve is szórakozást és logikai fejlődést biztosít az idén negyven éves Rubik-kocka. Bár elsőre nehéznek tűnik a kirakása, megtanulni sohasem késő, és megoldásával az Aha-élmény garantált. Kalandos útja során eljutott a világ összes pontjára, nincs olyan hely, ahol ne ismernék. Rubik Ernő találmánya pedig egyértelműen bizonyította, hogy a digitális világban is szükség van kézzel fogható és gondolkodásra késztető játékra.

M.P.:Igaz, hogy a Bűvös-kocka eredetileg szemléltetőeszköznek készült? Hogyan kezdett el terjedni, mint játék?

R.E.:Valóban: a kocka születésekor egyetemi tanársegéd voltam és a testek térbeli mozgása (is) foglalkoztatott. A három dimenziós mozgások, az ábrázoló geometria oktatása is komoly kihívást jelentett. Ennek kapcsán kezdtem el a kockán dolgozni. Amikor elkészült, rögtön biztos voltam benne hogy a hallgatóimnál sokkal szélesebb érdeklődésre számot tartó dologra bukkantam. A játékpiac lelkesedése mérsékelt volt: túl nehéznek tartották a feladványt. Amikor pedig Magyarországon már évek óta kereskedelmi forgalomban volt a kocka, a nemzetközi partnereknek meg kellett küzdenie a szocialista gazdaságok sajátos működésével is. Végül 1980-ban került ki a kocka "nyugatra", majd két év alatt százmilliós nagyságrendben vettek belőle.

M.P.:Az Egyesült Államokban az oktatásban is megjelent a Rubik-kocka, Magyarországon sem lenne hátrány megtenni ezt a lépést. Ön miként vélekedik az oktatásba történő esetleges bevezetésről?

R.E.:A kocka visszatérését az oktatáshoz az utóbbi évek egyik legfontosabb eredményének tartom. Az Egyesült Államokban több ezer iskola használja speciális tananyagunkat, amely egyre inkább elterjed a világ más tájain is. Nagy öröm lenne számomra, ha idehaza is hasonló érdeklődést tapasztalnék a tanárok, iskolák részéről.

M.P.:Ön szerint az ilyen szintű logikai gondolkodást mikortól, és miért érdemes fejleszteni a gyermekeknél?

R.E.:Az utóbbi években számos kutatás igazolta, hogy a logikai gondolkodás alapjai velünk született képességek. Ennek megfelelően igaz lehet, hogy ezek fejlesztését "nem lehet elég korán kezdeni". Ugyanakkor nem vagyok a gyerekek "agyon-fejlesztésének" híve: a kocka sikerét is abban látom, hogy a nagyon összetett és komoly szellemi erőfeszítést kívánó feladat egyúttal érzelmi bevonódással jár együtt. Hasonlóképpen úgy érdemes a gyerekek képesség-fejlesztését megtervezni, hogy azt ne kényszerként vagy feladatként, hanem érdekes felfedezésként éljék meg. Meggyőződésem, hogy a kíváncsiság bátorításával adhatjuk a legtöbbet ezen a téren.

M.P.:Milyen feltételeknek kellene teljesülni, hogy napjainkban egy logikai játék népszerűvé váljon?

R.E.:Érdekes módon a "logikai játék" kategóriája is a kockával született meg. Nem jelent sokkal többet, mint hogy az ilyen termékeknek játék-élmény mellett feladat-tartalma is van. A mai kihívás leginkább abban áll, hogy a rengeteg digitális termék mellett mitől lesz elég vonzó egy fizikai tárgyban ahhoz, hogy a felhasználó fenntartott figyelemmel igyekezzen megoldani a játék feladványát. Ugyanakkor ahol ez sikerül, ott megvalósulhat az az érték, ami a kockához hasonlóan időtlen minőséget jelent.

M.P.:Egyéni Bűvös-kocka rekordja hány másodperc? Mit szól azokhoz, akik szinte pillanatok alatt, vagy esetleg vakon rakják ki?

R.E.:A kocka-bajnokságok rekordereit éppúgy csodálom, mint minden olyan emberi teljesítményt, ami képességeink határait feszegeti. A kézügyesség, a memória, a koncentráció és egy speciális belső tudás együttes megjelenésére van szükség ezekhez az eredményekhez. A saját teljesítményemet sosem mértem - és magától értetődik, hogy amikor én voltam tizenéves, akkor még nem volt kocka.

M.P.:Vannak-e újabb tervek, és ha igen, mikor kaphatunk ízelítőt belőle?

R.E.:Tervek mindig vannak, jelenleg nagyon lefoglal a kocka feltalálásának 40. évfordulója, melyet idén egy különleges kiállítás megnyitásával is ünnepelnek Amerikában, a New York melletti Liberty Science Center és a Google együttműködésében. A kiállítás körbejárja majd a világot, pár éven belül Budapestre érkezik.

Bense Róbert
Manóprogram
Fotó: www.rubik.hu

Legközelebbi rendezvények

 

Tetszik a Manóprogram?

Kövess minket a Facebookon is!